Co to jest staw skroniowo-żuchwowy?

Jest to symetryczny staw dzięki któremu nasza żuchwa może się poruszać. Mówiąc potocznie jest to "zawias" żuchwy dzięki któremu żuchwa połączona jest z czaszką. Staw jest amortyzowany tak jak stawy kregoslupa, krążkiem międzykręgowym. To właśnie zmiany położenia tego krążka mogą być odpowiedzialne za ból, klikanie i zablokowania żuchwy. Oba stawy prawy i lewy połączone są poprzez żuchwę i całkowicie od siebie zależne. Za głową żuchwy (zawiasem) znajduje się najważniejsza strefa nerwów i naczyń krwionośnych, zwana strefą dwublaszkową.To ucisk na ta strefę może być przyczyną niedosłuchów, szumów usznych czy bólu w okolicy ucha i gardła.

Z czym może być mylony ból stawu skroniowo żuchwowego?

Ze względu na to, że w obszarze stawu znajduje się wiele innych ważnych struktur anatomicznych, wszelkie nieprawidłowości i ból stawu mogą promieniować np. do oka, ucha, gardła, języka i dawać mylny obraz zaburzeń. Dlatego, ważna jest wnikliwa diagnostyka rożnicowa. Bywa też, że bolesne afty zapalne dają symptomy bólowe promieniujące do jezyka czy nawet ucha. Wyrzynanie się zębów ósmych może także wiązać się z bólami tej okolicy.
Często ból w okolicy ucha czy szumy uszne spowodowany jest uciskiem głowy żuchwy (czyli kłykcia) na strefe znajdukaca sie za nim tzw. strefe dwublaszkowa, gdzie znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Często przemieszczenie to zwiazane jest z wadą zgryzu gdzie ustawienie głów żuchwy jest nieprawidłowe, mogące wystepować równocześnie z klikaniem przy otwieraniu ust, a także może byc związane z brakami uzębienia w odcinku tylnym.

"Kiedyś klikało, a teraz nie klika’" - czyli co oznacza klikanie w stawie?!

Klikanie w stawie jest spowodowane przemieszczaniem się obecnego tam krążka stawowego, który ze względu na rozciągnięcie więzadeł, z różnych przyczyn, zmienia swoją pozycję. Priorytetem jest ustabilizowanie go, jeśli nie jest za pozno. W innym wypadku klikanie ustanie ponieważ krążek zmieni swoją pozycję na stale, a żuchwa ulegnie zablokowaniu. Przemieszczenie krążka może być także spowodowane wadą zgryzu lub brakiem zębów trzonowych. Samoistne ustanie klikania, nie jest objawem optymistycznym i warto je zdiagnozować.

 

Szumy i piski w uszach od strony stomatologicznej - co może je powodować?

Temat szumów usznych jest bardzo rozległy i wymaga wielospecjalistycznej diagnostyki. Jedną z przyczyn i bardzo częstą, jest ucisk głowy żuchwy (zawias żuchwy) na strefę znajdująca się za nią. Znajdują się tam naczynia krwionośne i nerwy. Ucisk na przebiegąjącą w tej strefie tetnicę bębenkowa, może być przyczyną szumów usznych, piskow i odglosów,,lejacej sie wody’’.
Może to mieć wielorakie podłoze np. wada zgryzu, utrata uzębienia czy nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne.

Czy niedosłuch może mieć przyczynę znajdująca się w stawie skroniowo-żuchwowym?

Problemy ze słuchem mogą być związane ze stawem skroniowo żuchwowym. Warto przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu słuchowego spróbować mniej kosztownych metod diagnostycznych z wykorzystaniem szynoterapii. Struktury stawu skroniowo-żuchwowego (zawiasy zuchwy) są poprzez więzadło młoteczkowo-krążkowe połączone z uchem. Więzadło to nie występuje u każdego człowieka, jednak jego napięcie może być związane z pogorszeniem słuchu i konieczna może okazać się szynoterapia w celu odciążenie napiętego więzadła.

Zgrzytanie zębami – czy trzeba coś z tym robić?

Zgrzytanie zębami może mieć różne podłoże. W każdym przypadku, należy podejść do pacjenta indywidalnie i przeprowadzić wnikliwą diagnostykę. Może to być zgrzytanie nocne na tle zaburzeń snu (tzw. bruksizm) lub zgrzytanie na tle rozładowania emocji w chwili wyłączenia świadomości. Jest to proces regulacyjny naszego organizmu. Czasem problemem jest przeszkoda zgryzowa (za wysokie wypełnienie), zbyt mało miejsca między zębami przednimi, przez co ich starcie jest nieuniknione. Pacjent u którego występuje uogólnione starcie zębów wymaga ochrony w postaci szyny.

Starcie zębów - dlaczego tak się dzieje oraz czy konieczna jest interwencja?

Zęby zostały zaprojektowane tak, aby służyły nam przez cale życie licząc zużycie fizjologiczne. Jeśli zęby zaczynają się nadmiernie scierać, zawsze jest to objaw nieprawidłowości. Przyczyną może być wada zgryzu, brak zębów tylnych lub zbyt mały ich kontakt, w związku z czym, zęby przednie zaczynaja być nadmiernie eksploatowane co niesie za sobą szereg innych konsekwencji. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi tak - starcie zębów jest problemem w ktorym należy interweniować.

"Pomocy! Nie mogę otworzyć ust!" - czyli o zablokowaniu żuchwy

Bardzo często u osób, które wcześniej miały problemy bólowe stawu lub klikanie w którymkolwiek ze stawów, może dojść do zablokowania żuchwy. Objawia się to m.in. tym, że nie jest możliwe otwarcie ust na więcej niż 2 cm, a każda próba otwarcia "na siłę" jest bolesna i oczywiście niewłaściwa. Żuchwa ulega zablokowaniu w wyniku permanentnego przemieszczenia krążka stawowego bez możliwości jego samoistnej repozycji.
Konieczna jest wtedy wizyta interwencyjna. Lepszym wyborem będzie gabinet stomatologiczny zajmujący się problemami stawowymi niż SOR z prostej przyczyny - trzeba działać powoli, bez użycia dużych sił, często z wykorzystaniem szynoterapii i przy wsółpracy z fizjoterapeutą.